Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Мандрують всі!


10 міфів про відпочинок у Закарпатті


Жителі краю живуть перед Карпатами та в Карпатах, але для всього світу цей край називають Закарпаття. Кажуть, сюди не можливо доїхати, кажуть тут поганий сервіс, нудно та дорого…, а ще жителі зовсім не їдять ікру...

Портал “Турінформ Закарпаття” узагальнив найбільш суперечливу інформацію щодо міфів про відпочинок в Закарпатті та представив 10 найпопулярніших міфів:

1. Дорого відпочивати та поганий сервіс

Це говорять ті, хто ніколи не дивився на ціни. Відпочинок у Закарпатті набагато дешевший, ніж у Львові, Одесі чи Києві. Вартість проживання однієї особи складає від 200 до 600 грн на день. Звісно, є  пропозиції й дорожчі, у готелях вищого класу, чи дешевші – у хостелах або турбазах. Що стосується харчування, то бізнес-ланч тут коштує від 35 грн з особи, повноцінний обід від 50 грн, а вечеря, від 70 грн. з особи. Ті, хто був у Закарпатті, це підтвердять.

Що стосується сервісу, то він не є гіршим, ніж у інших областях України. А у більшості об’єктів рівень значно вищий, оскільки вони працюють у всі сезони та не економлять на працівниках, як це буває часто за перевалом. Чому? Тому, що відпочинок у Закарпатті – це цілорічний період. То ж Закарпаття є доступним для відпочинку краєм з достатнім рівнем сервісу, а за критерієм ціна та якість повна відповідність.

2. Незрозуміла мова жителів Закарпаття

Не секрет, що багато сіл Закарпаття мають свій діалект. Українці, туристи з інших країн, що відвідують край, часто прислухаються до мови, щоб зрозуміти жителів краю. Але тут нема нічого дивного, це традиційні діалекти для жителів сільських територій. Жителі сотень сіл Закарпаття та міст вільно спілкуються угорською мовою. А жителі окремих сіл Тячівського району ще й румунською. Багато жителів краю спілкується російською мовою. Є спілкування навіть італійською мовою, оскільки вже десятиліттями закарпатці працюють у Європі, зокрема в Італії, та й багато італійців переїжджає жити в край, створюючи родини. В окремих селах традиційною ще є й німецька, словацька мови спілкування, для старшого покоління. Але це не означає, що туристи, які планують відпочинок у Закарпатті, не зможуть спілкуватися. Проблем зі спілкуванням нема. У Закарпатті всі знаходять порозуміння та спільну мову. Все це робить життя закарпатців цікавим, а багатомовність дозволяє легко знаходити спільну мову з чехами, словаками, сербами, хорватами, поляками...

3. Кожне село має свій рецепт бограча – гуляша. Та тут не їдять ікру

Так, саме бограча – гуляша, а не просто бограча (бо у перекладі з угорської бограч означає казанок). Що стосується факту, що у кожному селі свій рецепт, то це не правда. Хоча й справді є багато різних рецептів бограча. Річ у тім, що не для усіх районів Закарпаття бограч – гуляш є традиційною стравою. Жителі гірських районів Закарпаття мають свою страву №1. До прикладу, для когось це підбивана квасоля, чи навіть той же бульйон. А ще, закарпатці не їдять червону та чорну ікру. Так, це правда. І це пов’язано не з її ціною. Просто її тут ніколи не було, то ж вона мало кого цікавить. Її їдять в основному ті, хто переїхав жити в Закарпаття, з тих хто їсть, 98% – це жителі міст.

4. Гроші Закарпаття: гривні, форинти, євро, фунти, долари, крони, рублі

Так. І це нормально. Адже Закарпаття – це транскордонний регіон, де у містах на кожному кроці працюють обмінні пункти валюти. А у кожній п’ятій родині жителів Закарпаття хтось перебуває на заробітках та передає додому гроші. Як правило, це валюта, яка у свою чергу служить розрахунком за товари чи послуги. Але звісно, що всюди приймають і гривні.

5. Важко доїхати

Багато хто говорить, що нема як доїхати в Закарпаття. Це не правда, поїзди з напрямку Київ – Львів приїздять з самого ранку, у самі популярні міста Воловець, Свалява, Мукачеве можна доїхати до 8 години, а звідти туристи можуть планувати свою подорож далі Закарпаттям. На кордоні з межами Закарпаття тягнеться автомагістраль в напрямку Будапешта, є тут і з десяток міжнародних переходів. Карпатами можна робити й велопоходи. Окрім авто та потягів, працює аеропорт. Жителі та гості краю активно користуються послугами аеропортів міст Будапешт, Кошице, Львів для польотів по цілому світу. Навіть популярний ресурс BlaBlaCar пропонує сотні пропозицій в тиждень, щоб доїхати в Закарпаття, як з Європи так і у напрямку Львів – Київ.

6. В горах нема де плавати

Теж не правда. Окрім рік та гірських озер, ще є басейни у готелях Закарпаття, на території майже кожного району області. Відстані між ними не такі вже далекі, головне бажання. А про термальні та водні комплекси: Косине, Берегове, Мукачеве, околиці Ужгорода, Виноградова, Велятина, -  нема й мови.

7. Однотипні стандартні екскурсії. Що цікавого в Закарпатті?

Це не правда. Тут все залежить від зацікавлення туристів, їхнього бажання дізнатись щось цікаве та унікальне, а не обрати стандартну програму. Більшість скарг на екскурсійні програми стосуються тих екскурсоводів, що приїжджають з поза меж Закарпаття, та тих, хто є не рекомендованим екскурсоводом. А в цілому, кожні 5 км у будь-якому напрямку, не залежно від виду пересування, є щось цікаве, унікальне. До прикладу: у радіусі 20 км. у Великоберезнянському районі Закарпаття росте найстарший дуб України (понад 1200 років), є два об’єкти, які перебувають під захистом ЮНЕСКО (букові праліси, храм Св.Михайла), стик 3-х кордонів (гора Кременець: Польща, Словаччина, Україна), знаходиться місце падіння найбільшого метеориту Європи (село Княгиня, 9 червня 2016 року була 150 річниця). По-своєму цікавими є 3 замки та 2 палаци в околицях  Ужгорода, 2 замки та 3 палаци в околицях Мукачева, десятки унікальних кам’яних та дерев’яних храмів Закарпаття, унікальний карстовий міст, давнє капище язичників у Тячівському районі, печери та той же старий буковий ліс, під захистом ЮНЕСКО. А хто знає, що Пилипець рай для парапланеристів та любителів активного відпочинку?  Є тут і унікальні гастрономічні маршрути з відвідуванням міст виробництва та переробки продуктів: винні підвали, дегустаційні зали сиру, лекварю, меду.

8. Стосунки між людьми важливіші за гроші

Так. Це правда. Корінні жителі краю привітні. Гостей Закарпаття дуже часто можуть просто пригостити вином чи палинькою, на знак поваги. Можуть дати більше, ніж гість попросив. Старші люди кажуть, що завжди слід лишатись людиною, бо є речі, які за гроші не купиш. 

9. Яке головне місто Закарпаття

Багато хто сперечається, яке місто Закарпаття найголовніше: Ужгород, Мукачево, Хуст. Додати можна й смт Ясіня, Виноградів, Берегово. Адже у різні історичні часи кожне з них на певний час мало політичну вагу та вплив. Або, ще краще, було центром комітату за часів Австро-Угорщини, чи Гуцульської Республіки (Ясіня), Карпатської України (Хуст). Адміністративний центр Закарпаття – Ужгород, політичний та логістичний Мукачево…

10. Нема чим зайнятись

Хтось каже, що у Закарпатті нема чим зайнятись. Це не правда, адже вибір є. Назвемо варіанти:

- Займіться власним здоров’ям: ні для кого не секрет, що Закарпаття пропонує чудові послуги лікування та оздоровлення. А гарячі, термальні джерела (окрім лікування хвороб опорно-рухомого апарату, серцево-судинних хвороб), ще й чудово знімають втому та стрес).

- Насолоджуйтесь красою природи. В області розвинутий екотуризм. Подорожі національними парками, до гірських озер, водоспадів. Багато хто відвідує Закарпаття саме через це.Якщо Ви вирішили відпочивати з дітьми, то для них знайдуться розваги на території зон відпочинку.

- Якщо є бажання, можна піти на кінні прогулянки Карпатами, околицями міст.

- Нічне життя теж насичене, у містах є нічні клуби.

- Навчіться своїми руками робити бринзу, у школі вівчарства в Колочаві.

- Відкривайте щодня нову страву закарпатської кухні у чисельних рестораціях, корчмах.

- Доступний рафтинг (сплав по річках Тиса, Боржава).

- Зробіть прогулянку Карпатами на конях гуцульської породи.

на фото: карстовий міст, Тячівський р-н.

http://tourinform.org.ua/10-mifiv-pro-vidpochinok-v-zakarpatti


*

Дизайн Валентин Iванов