Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Кулінарні рецепти


СЕКРЕТИ ПРИГОТУВАННЯ БОРЩУ


Маленькі секрети в приготуванні борщів

* Буряк для борщу найкраще відварювати окремо, з додаванням оцту чи лимонної кислоти у воду, тоді буряк не втратить кольору і позбудеться специфічного запаху.

* Спасерувавши буряк, закладайте його в борщ в останню чергу, доведіть до кипіння і знімайте з вогню, інакше він втратить колір.

* Наші бабусі готували борщ у печі, де він «томився», а тому набував неперевершеного смаку. Спробуйте вже приготовлений борщ поставити у не дуже гарячу духовку, щоб він «доходив».

* Найкращий борщ — учорашній, настояний. Але, підігріваючи його, не доводьте до кипіння, бо він втратить колір.

* Святковий борщ подають у спеціальних чашках чи бульйонницях. Готують його без картоплі, лише на овочах, які труть на грубій тертушці. Подають iз пиріжками з листкового тіста з різними солоними начинками (з м’ясом, лівером, капустою тощо), сирними паличками чи, традиційно, пампушками з часником. Якщо до такого борщу не подали ложок, не варто витрушувати те, що залишилось на споді, собі в рот — ви ризикуєте обплямитися, а ще — виказати себе як безкультурну людину.


Борщ український з м’ясом

Яловичина 54, кісти 100, буряк 100, капуста свіжа 75, картопля 100, морква 25, корінь петрушки 10, цибуля ріпчаста 20, часник 2, пюре 20 чи помідори свіжі 75, перець болгарський 10, борошно пшенична 3, жир 5, сало-шпик 5, сметана 20, цукор 5, оцет 3%-ний 8, зелень петрушки 5, перець чорний, перець запашний, лист лавровий, сіль. У киплячий кістковий бульйон кладуть м’ясо, варять його до готовності, виймають і нарезають на порції. Буряк шаткують соломкою, солять, збризкують оцтом, перемішують і тушкують з додаванням жиру з м’ясного бульйону, пюре, цукру до напівготовності. Корені і цибулю шаткують соломкою і злегка присмажують з жиром.У проціджений бульйон вкидають нарізану шматочками картоплю, доводять до кипіння, додають нарізану соломкою свіжу капусту і варять 10-15 хвилин; закладають тушкований буряк, підсмажені корені і цибуля, нарізані свіжі помідори, болгарський перець, злегка підсмажене борошно і кип’ятять 5 хвилин, після чого заправляють борщ салом, товченим з часником, доводять до кипіння і дають настоятися протягом 20-25 хвилин. При подачі в тарілку кладуть шматочок вареного м’яса, сметану і зелень петрушки.

Борщ київський 

(рецепт iз книги "Українськi страви")


на 200г яловичини i 200г баранини — 400г свiжої капусти, 400г картоплi, 250г бурякiв i 2 ст. ложки квасолi, пiв-склянки томату-пюре, 2 кислi яблука, 2 помiдори, пiв-склянки сметани, 2 ст. ложки масла i 1 ст. ложка дрiбно порiзаного сала, по 1 кореня моркви i петрушки, 1 ст. ложка дрiбно покришеної зеленини петрушки, пiв-лiтра гарячої води, 2 горошини запашного перцю, 1 лавровий листок.
Яловичину заливають буряковим квасом i гарячою водою, варять до готовностi. М´ясо рiжуть на шматочки, а юшку процiджують. Помитiм помiдори кришать, припускають на маслi i протирають через сито. Буряки кришать на соломку i тушкують з дрiбно порубаною баранячою грудинкою, додаючи прозорої юшки. Цибулю i корiння моркви, петрушки кришать i ледь засмажують на маслi. Сало товчуть iз сирою цибулею i зелениною петрушки. До процiдженої киплячої юшки кидають кришену на кубики картоплю, шатковану капусту i варять 10 хв. Потiм кладуть тушкований буряк разом з бараниною, ледь засмажене корiння, цибулю, томат, покришенi кислi яблука, зварену квасолю, товчене сало, лаврове листя, пекучий перець, сiль, вливають квас i варять до готовностi картоплi i капусти.
До тарiлок з борщем кладуть м´ясо, сметану i посипають сiченою зелениною петрушки.


Борщ зелений український


на 500г свинини — 250г бурякiв, 600г картоплi, по 1 кореню моркви i петрушки, одну цибулину, по 300г щавлю i шпинату, 2 чайну ложку пшеничного борошна, 2 яйця, 4 ст. ложки сметани, 1 чайну ложку цукру, 1 ст. ложку оцту, 3 ст. ложки масла, 2 ст. ложки дрiбно кришеної зеленої цибулi, 2 чайнi ложки покришеної зеленини кропу, 1 ливровий листок i 2 горошини пекучого перцю
Снинину варять до готовностi, рiжуть на порцiї, а юшку процiджують. Буряки кришать на соломку, солять, скроплюють оцтом, добре розмiшюють i тушкують до готовностi, додаючи цукор i юшку. Обобранi корiння моркви i петрушки та цибулю кришать на соломку, ледь смажать i розмiшують з ледь засмаженим борошном.
До пiдготованої звареної юшки кидають картоплю, варять 10-15 хвилин, додають тушкованi буряки, засмаженi моркву, петрушку, цибулю i борошно, перебранi, митi i дрiбно покришенi шпинат та щавель, запашний перець, лаврове листя, сiль i варять до готовностi.
До тарiлок, розливаючи борщ, кладуть варену свинину, варенi яйця, сметану, посипають зелениною кропу i дрiбно кришеною зеленою цибулею.

 


*

Дизайн Валентин Iванов