Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Хазяйці на замітку


Вороги, які зачаїлися в нашому житлі


Відомий англійський вислів«мій дім — моя фортеця» так міцно в’ївся в наш розум, що ми вже перестали звертати на нього увагу. Здавалося, усе зрозуміло — дім має оберігати нас від ворогів. А що робити, коли вороги підступно заїлися в нашому житлі?

Недавні дослідження екологів викликали справжню сенсацію — виявилося, що жителі столиці, які звикли лаяти забруднене довкілля, піддаються набагато більшій небезпеці у себе вдома.

З’ясували, що повітря у приміщенні в 5 разів брудніше, ніж повітря міських вулиць, і у 8 разів токсичніше, ніж поза домівкою. Газові плити, сучасні меблі з деревостружкових матеріалів, килими із синтетичного волокна, пральні порошки, поліхлорвінілові покриття, пластик — всі ці предмети і матеріали, без яких вже немислиме життя, вкрай небезпечні.

Блакитний ворог

Власники електричних плит виглядають справжніми щасливцями у порівнянні з тими, у кого на кухні розмістилася газова плита. Виявляється, що в умовах поганої вентиляції через годину горіння газової плити вміст чадного газу і двоокису азоту на кухні значно перевищує норму, допустиму на хімічних заводах! Якщо немає можливості замінити плиту на електричну, особливу увагу зверніть на витяжку. Регулярно її прочищайте, а ще краще — придбайте електричний очищувач повітря, який розташовується над плитою. Під час приготування їжі тримайте кватирку відчиненою, не забувайте щодня робити вологе прибирання. Ніколи не використовуйте плиту для обігрівання, якщо на вулиці похолодало, а опалення ще не включили. Краще купити новий обігрівач, ніж ризикувати своїм здоров’ям. Ці нескладні заходи допоможуть значно очистити повітря і знизити ризик серйозних захворювань. Крім того, боротися з газом-«невидимкою» допоможуть кімнатні рослини. Наприклад, хлорофітум, англійський плющ чи бамбукова пальма очищають повітря краще за будь-який технічний прилад. Недарма саме ці рослини пропонуються вченими НАСА для фільтрації повітря в космічних кораблях. 

Перевір свій ніс

Сьогодні мало хто може дозволити собі меблі з цілих порід дерева. Частіше ми купуємо шафи, столи й полиці з ДСП (деревостружкових плит). Виглядають вони симпатично і коштують недорого, ось тільки для здоров’я такі меблі дуже не корисні. Як говорять спеціалісти, ДСП — могутнє джерело канцерогенного формальдегіду, особливо, коли він виготовляється з порушенням технології. В цьому випадку формальдегід не полімеризується і починає виділяти шкідливі речовини з нечуваною силою. Особливо небезпечні ці речі в перші кілька днів після покупки. Може виникати алергічний нежить і підвищуватися сльозовиділення, в першу чергу у дітей. Якщо ж ви твердо вирішили придбати «дееспешні меблі», радимо прискіпливо обнюхати їх ще в магазині — якісні меблі пахнуть саме деревиною, а не хімією.

Запах від запаху різниться

Спеціалісти твердять, що кращий запах в домі — це повна його відсутність. Важко з ними не погодитися, але набагато складніше слідувати цьому правилу. Наші квартири буквально наскрізь просякнуті шкідливими ароматами. Жирні липкі запахи їжі проникають з кухні у всі кімнати тощо, постіль зберігає запах прального порошку тощо. Позбутися запахів взагалі неможливо, але скоротити їх шкідливий вплив цілком по силах. Для цього:

 — використовуйте тільки ті пральні порошки, які пахнуть слабо і приємно — якомога рідше на кухні кип’ятіть білизну і намагайтеся одразу вивітрити запах шкідливих мильних розчинів

 — вранці якомога довше не застилайте постіль — якщо не чекаєте приходу важливих гостей, не зачиняйте дверцята платтяних шаф, хай речі провітрюються

 — покладіть у пилосос ароматизатор, наприклад, шкірку лимона чи апельсина, тоді замість запаху пилу він буде видувати більш приємні аромати.

Пам’ятайте, що повітря всередині приміщення у 5 разів брудніше, ніж повітря міських вулиць.

 


*

Дизайн Валентин Iванов