Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Сон і тривалість життя


 


Нескінченна робота забирає цілий день. Світське життя забирає цілий вечір. Особисте життя забирає цілу ніч... За добу вдається зробити чимало. Не вдається тільки поспати. А залишитись здоровим хочеться. Так скільки ж часу треба провести у безсвідомому стані, віддаючись найбільш доступній з людських насолод, щоб здоров’я не постраждало?

Здавалося б, про сон відомо вже багато. Але не настільки, щоб припинити його дослідження. Причому самі дослідники доходять до протилежних результатів. То, наприклад, встановлять, що люди, які дозволяють собі полежати у ліжку зайву годину, а потім ще покімарити у сієсту після обіду, живуть довше і здоровіше. А ось вам контрдослідження з протилежним результатом: виявляється, ті, хто спить від шести до семи годин уночі, живуть довше, ніж ті, хто має щастя поспати повноцінні -— адже нам завжди говорили про здоровий сон саме такої тривалості — вісім годин і довше.

Масштабне дослідження, яке провела група лікарів Японського університету Нагоя на чолі з професором Акіко Тамакосі показало, що люди, які сплять близько семи годин на добу, у середньому живуть довше.

З 1988 до 1999 рік за підтримки уряду науковці спостерігали за життям 110 тисяч людей у 45 районах країни. Ще декілька років аналізували результати і виробляли методику, що мала б виокремити тільки вплив сну на тривалість життя без врахування інших факторів -— стресів, хвороб тощо.

Японські дослідники стверджують, що зафіксували найнижчий рівень смертності в групі, яка щоденно спить 6,5 -— 7,5 годин. У тих, хто спав менше як 4,4 години на добу, життя у середньому скорочувалося приблизно у 1,6 разів. Науковці запевняють, що ще більш шкідливо спати занадто довго. У групі, яка спала більше як 9,5 години на добу, смертність була у 1,7 -— 1,9 разів вища, ніж у тих, хто спав сім годин.

Японські спеціалісти попереджають, що результати їхнього дослідження є неостаточними і потребують уточнення. Зокрема, вони не можуть поки що назвати точних причин виявленої закономірності. Якщо із коротким сном усе більш-менш зрозуміло -— від недостатнього відпочинку організм швидше старіє, то причини високої смертності серед сплюхів зовсім не очевидні. Можливо, йдеться про зворотній зв’язок -— занадто довго сплять ті люди, у яких не все добре із здоров’ям. При цьому науковці нагадують, що універсального рецепту тривалості сну вони дати не можуть, йдеться лише про час, потрібний для більшості людей. Для кожної особи насправді існує своя ідеальна тривалість сну, що залежить від способу життя, стану здоров’я, роду занять і навіть кліматичних умов, у яких вона живе.

Олег ПУШКАР


*

Дизайн Валентин Iванов