Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Як подолати біль у спиніКажуть, що біль у спині — це плата людства за пряму ходу — вертикальне положення. Але нам від цього не легше, і ми неодмінно хочемо знати, як від цього дискомфорту можна позбавитися.

Найчастіше причиною болю в спині стають проблеми з хребтом, який є дуже складною конструкцією з міжхребетних дисків, м′язевого апарату, кровоносних і лімфатичних судин, нервів. Проблеми з хребтом можуть передаватися спадково: батьки, наприклад, можуть "подарувати" своїй дитині аномальну конфігурацію хребта, слабкість м’язевого апарату.

Також свої корективи в "життя спини" вносять запальні процеси інфекційного, алергічного або токсичного характеру. Але найпоширеніша причина — це природний процес старіння хребта: з роками міжхребетні диски втрачають вологу, вони витискаються з фіброзних кілець, утворюючи грижі. Якщо опуклості направлені у бік спинного мозку, вони тиснуть на нервові закінчення, а це дуже боляче. Так виглядає спрощена схема остеохондрозу.

У багатьох жінок спина "повстає" в період вагітності — животик, що росте з кожним днем, примушує хребет постійно пристосовуватися до нового положення, що виникає при збільшенні прогину в поясниці. І це йому не завжди вдається. У певному віці у представниць прекрасної статі згасає гормональна діяльність, і ця перебудова позначається на хребті: з хребців вимивається кальцій і вони стають м′якими. В результаті знову страждають диски, деформація яких викликає больові відчуття.

При болях в спині дуже важливо правильно визначити діагноз.

Медики запевняють, що біль у спині може служити сигналом серйозних захворювань внутрішніх органів, зокрема, серцево-судинної і дихальної систем, тазових органів і сечовивідної системи. Як наслідок, постає питання, до якого ж лікаря звернутися: до терапевта, невропатолога, ортопеда чи ревматолога? Не помилитеся, якщо відвідаєте будь-кого з них. У ідеалі ж, це повинен бути фахівець, що володіє знаннями в області терапії, неврології, ортопедії, динамічної анатомії, фізіології і біомеханіки рухів. Як правило, такі лікарі мають досвід практичної роботи в області мануальної терапії, лікувальної фізкультури, масажу тощо.

Пам′ятайте, що рентген потрібно робити в крайніх випадках (на практиці, на жаль, часто відбувається навпаки).

Що ж робити, якщо біль вже наздогнав вас, до того ж в не найкращий момент? Постарайтеся прийняти спеціальну позу — ляжте на бік на ліжку (можна зіставити стільці), коліна зігніть і злегка підтягніть до живота, підборіддя направлене до грудей. Два-три рази на день на хворобливу ділянку можна накласти іплікатор Кузнєцова на 20 хвилин. Хворе місце тримайте в теплі, але не вигрівайте ні компресами, ні гарячими ваннами.

Якщо, не дивлячись на біль, ви змушені сидіти на роботі, то виконуйте час від часу такі вправи:

— притуліться до стіни, поставивши стопи на невеликій відстані від неї. Напружте м′язи живота, щоб відчути тиск на хребет;

— поставте ногу на який-небудь предмет, постійте так декілька хвилин, потім поміняйте ногу;

— стоячи, переминайтеся з однієї ноги на іншу.

При болях у спині, зазвичай, дуже хочеться чимось намастити хворе місце. І тут є з чого вибрати — існує безліч зігріваючих мазей і гелів на основі бджолиної чи зміїної отрути тощо. Але не забувайте, що протизапальні препарати може призначити тільки лікар після ретельного огляду.

Не намагайтеся діяти за принципом "клин клином вибивають" — фізичні вправи можна починати тільки тоді, коли біль мине і ваш лікар дасть на це згоду.

Звичайно, запалення в області хребта — справа рук медиків. Але, щоб не доводити свою спину до критичного стану, потрібно дотримуватися певних правил:

— Не сидіти годинами біля телевізора в м′якому кріслі, чи за комп′ютером — на стільці з короткою спинкою. У цих випадках хребет неприродно прогинається. Сидячи, спирайтеся на спинку крісла чи стільця не менше ніж трьома точками спини.

— Якщо у вас сидяча робота, періодично міняйте позу, робіть плавні рухи головою, масажуйте шию, щоб посилити кровообіг і м′язевий тонус, частіше вставайте і ходіть

— Спати краще на жорсткому ліжку. Причому спати необхідно не менше 8 годин не тільки для того, щоб дати відпочинок нервовій системі, але й для того, щоб "розвантажити" хребет.

— Стежте за своїм психоемоційним станом, оскільки нерідко під час болю в спині з′являється відчуття тривоги, плаксивість, дратівливість, відчуття своєї непотрібності або провина перед оточуючими. Для підтримки гарного настрою не зашкодить освоїти комплекс розслабляючих вправ.


*

Дизайн Валентин Iванов