Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Їдете відпочивати? Пам’ятайте про грибок


 

Якщо нігті на ногах стали тонкими, нерівними, легко ламаються — значить, ваші кінцівки вражені грибком оніхомікозом. Підхопити його можна в душі, сауні, басейні, у ванній готелю чи помірявши чуже взуття, і не тільки. На березі моря чи річки, де буває багато людей, теж можна заразитися оніхомікозом, варто лишень пройтися босоніж одному «грибному».

Звідки беруться грибки?
Грибкові захворювання — одна із найскладніших та найпоширеніших проблем у світі. За даними Всесвітньої організації здоров’я, через грибкові захворювання страждає кожен п’ятий. Серед причин поширення грибкових захворювання — погіршення екологічного стану навколишнього середовища та низька санітарна культура населення. Це призводить до того, що хворі пізно звертаються до лікаря, сподіваючись, що свербіж та лущення пройде саме собою. Підступний грибок тим часом впевнено прогресує і без зайвих перепон може зашкодити здоров’ю людини.

До одних грибна болячка-мікоз пристає, інших не чіпає. Чому? Вся справа в імунітеті. Якщо людина часто простуджується, хворіє на ангіни або у неї є хронічне захворювання печінки, легень, захист шкіри послаблюється і грибки, які «заскочили» на нігті, легко приживаються. 

Різновиди грибків
Грибки шкіри можна розділити на мікози шкіри, мікози волосяної частини голови, мікози гладкої шкіри, мікози великих складок та мікози нігтів. Усі ці захворювання викликаються тими чи іншими типами грибків. Є, наприклад, грибки, які спричиняють мікроспорію та трихофітію. Вони передаються переважно від хворих тварин до людей. Інші уражають гладку шкіру. Це так званий трихофітон рубрум. Але найскладніше грибкове захворювання — оніхомікози. Вони глибоко уражають нігтьові пластини і дуже важко піддаються лікуванню.

Клінічні прояви грибкового захворювання
Найчастіше зустрічаються мікози гладкої шкіри: епідермофітії, бластомікози, рубромікози. Кожне із них проявляється по-різному, проте, здебільшого, уражаються міжпальцеві складки кистей рук та стоп. Шкіра починає свербіти, з’являються почервоніння і мікротріщинки. При складніших формах приєднується супутня інфекція. В людини може підвищуватися температура тіла, а грибок, окрім стопи, розповсюдиться на інші ділянки шкіри. Більш небезпечні рубромікози, які уражають гладку шкіру. Знову ж таки, спостерігається почервоніння, утворюються чітко обмежені вогнища ураження, на яких можуть виникати папульозні та везикульозні висипання і значне лущення. Такі ураження шкіри складніше піддаються лікуванню.

Групи ризику
Особливо люблять грибки господаря, який носить закриті туфлі із синтетичного матеріалу. Саме тому мікоз — професійна хвороба військових, спортсменів і банщиків. Тож взуття має бути відкритим, вільним, легким, краще всього зі шкіри, щоб ноги «дихали». Капці ж із синтетики, які легко мити, підійдуть для пляжу. Взагалі, для взуття необхідно іноді влаштовувати банний день: протерти туфлі, босоніжки зсередини розчином формаліну або оцетом, покласти в поліетиленовий пакет і міцно зав’язати. Через дві години після цього провітрити взуття на свіжому повітрі.
С

еконд-Хенд — ще один із способів заразитися грибковим захворюванням. Перед тим, як взути привізне взуття, його треба ретельно почистити та продезінфікувати. Це можна зробити в домашніх умовах: слід обробити взуття формаліном, замотати в целофановий пакет і залишити герметично закритим на кілька годин. 

Грибок — це контагіозн, тобто заразне, захворювання, і передається воно дуже легко. Якщо людина контактує з особою, яка має грибкове захворювання, але у неї до інфекцій досить сильний імунний опір, вона не обов’язково заразиться. Усе залежить від загального стану організму та від дотримання особистої гігієни. Важливо також, чи не хворіє людина хронічним соматичним захворюванням або хворобою шлунково-кишкового тракту.

Методи лікування
Людина відчуває дискомфорт, тому що не може носити відкрите взуття, робити манікюр та педикюр. Проте, якщо не лікувати оніхомікоз, можливі серйозні ускладнення. Насамперед, може виникнути мікотична екзема. У цьому випадку грибок розповсюджується не лише на шкіру та нігті, а й проникає у кістки. Його треба обов’язково лікувати.
Зняття нігтевої пластинки, змазування йодом, застосування лікувальних лаків, які раніше використовувались, позитивні результати можуть дати максимум на півроку. Основні та найефективніші при лікуванні — системні таблетовані антимікотики. Якщо з’явилися перші прояви хвороби, не варто зволікати, а звернутися одразу до лікаря.

Народна медицина
Крім препаратів, мазей, які виписують лікарі, при цьому захворюванні також корисно робити ванночки з оцетом. Це допомагає вилікувати грибок.

Спочатку треба добре попарити ноги, потім вилити в невелику посудину 0,5 л теплого 9% столового оцету. Посудину поставити під невеликим нахилом і опустити в неї ноги так, щоб вони почувалися вільно і не впиралися у дно. 

Потім змочувати ганчірочку в оцеті і протирати нею ноги до кісточок. Тримати ноги в оцеті 15-20 хвилин. Після ванночки добре їх витерти, не обмиваючи водою, а оцет вилити назад у пляшку — його можна знову використовувати для ванночок. Скільки робити таких процедур — залежить від важкості захворювання, але в тиждень потрібно повторювати цю процедуру не менше 2 раз.

Якщо ви таки захворіли...
Якщо грибок все-таки з’явився, не впадайте у відчай: сьогодні є багато ліків від нього. І зараз, коли ноги частіше відкриті, кращий час звільнитися від цієї недуги. Щоб боротьба була більш ефективною, призначити ліки повинен лікар-дерматолог. Але і після, здавалося б, успішного лікування не забувайте відвідувати лікаря протягом року — грибок може повернутися.
З метою профілактики дотримуйтесь таких рекомендацій: в гостях не взувайте капці господарів, у сауні, душі, лазні не ходіть босоніж. Взувайте тапочки або в’єтнамки. В солярії користуйтесь бахілами. Ноги потрібно витирати насухо, вдягати тільки сухі шкарпетки і взуття. Гелі, креми, присипки для профілактики грибка купуйте, проконсультувавшись з лікарем. Найкращий засіб профілактики — мікромасаж: у відлюдді біля річки або моря походити по піску, траві. Масаж поліпшить кровообіг, живлення шкіри та її захисні властивості.

Якщо ж ви помітили у себе ознаки грибка, не потрібно приховувати заражені нігті, нарощуючи на них штучні. Так грибки отримують ще більш сприятливі умови для розмноження. Найкраще в цьому випадку звернутися до лікаря-дерматолога. Тільки він зможе дати вичерпну інформацію щодо лікування. А доповнити дію ліків можна, використовуючи фіторецепти. Допомагає при грибку пов’язка зі свіжої кашки листя м’яти або горобини. Можна змащувати уражені місця соком щавлю.
*

Дизайн Валентин Iванов