Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Кам’яна хвороба


 

Основний механізм утворення каменів в організмі людини вроджений — невелике порушення обміну речовин, що приводить до утворення нерозчинних солей, які і формуються у камені. По хімічній будові розрізняють різні камені — урати, фосфати, оксалати й ін. Однак, навіть якщо у вас є вроджена схильність до сечокам’яної хвороби, вона не розвинеться, якщо не буде факторів, що сприяють її розвитку.

Де можуть утворюватися камені?
Камені можуть утворюватися в будь-якому відділі сечовивідної системи. Найбільше значення мають камені нирок, сечоводів і сечового міхура.

Як виявляються камені нирок?
Захворювання супроводжується болями в попереку, появою крові в сечі, можливий самостійний вихід каменів із сечею. Біль має тупий, ниючий характер, але може бути і гострим. Частіше біль виникає з однієї сторони. Якщо камені є в обох нирках, то больові відчуття будуть виникати одночасно або по черзі з обох боків. Кров у сечі з’являється звичайно після сильного болю або після фізичного навантаження, ходьби. Після сильного приступу болю також можуть відходити камені.

Камені сечовивідних шляхів
Зміщуючись з нирки, камінь потрапляє у сечовивідні шляхи. Біль при цьому переходить з попереку в пах, низ живота, статеві органи, стегно. Якщо камінь розміщується в нижній частині сечоводу, то хворий відчуває часті безпричинні позиви на сечовипускання. Якщо камінь цілком перекрив прохід сечоводу, то в нирці накопичується сеча, що викликає приступ ниркової коліки. Він виявляється гострими болями в попереку, що швидко поширюються на відповідну половину живота.

Що буде, якщо не лікуватися?
Камені нирок і сечовивідних шляхів згодом обов’язково приведуть до развитку гострого або хронічного пиелонефриту. При відсутності лікування може виникнути гнійне розплавлювання нирки, і її доведеться видаляти.

Камені сечового міхура можуть спровокувати розвиток гострого цистіту з важкими проявами, що зробить ваше життя нестерпним. 

Лікар допоможе
Уролог проводить загальний аналіз сечі, УЗД і рентген органів сечовивідної системи, у тому числі і внутрівенну урографию. При підозрі на камінь сечового міхура проводиться цистоскопія. Зазвичай, цих досліджень буває достатньо, щоб із впевненістю поставити діагноз.

Консервативне лікування проводиться при небольовому розмірі каменю і відсутності ускладнень захворювання. Воно передбачає правильну дієту і прийом деяких лікарських препаратів. Дієта залежить від виду уролітазу. При утворенні каменів уратів виключаються субпродукти — мізки, нирки, печінка й ін. При фосфатних каменях рекомендується м’ясо, сало, борошняні блюда, рослинні жири, виключаються молоко і молочні продукти, обмежуються овочі і фрукти. При оксалатних каменях виключаються з їжі салат, шпинат, обмежуються картопля, молоко. 

Існують ліки, що можуть розчиняти деякі види каменів, наприклад, урати. Дія цих препаратів досить специфічна і не завжди ефективна, тому вони повинні прийматися суворо за призначенням уролога.

При приступі ниркової коліки необхідно прийняти теплу ванну або покласти грілку на поперек і прийняти спазмолітичний і знеболюючий засіб (но-шпа, баралгин, анальгін).

Профілактика кам’яної хвороби
Основна причина розвитку хвороби — вроджене порушення обміну речовин.
Не вживати: бульйони, шоколад, каву, какао, гостру і смажену їжу.

Обмежити: загальну кількість їжі (не переїдати), жирну їжу, поварену сіль.

Пити багато води, не менш 1,5 л на добу. Влітку ви повинні пити стільки, щоб ніколи не відчувати спраги.

Регулярно приймати сечогінні настої або відвари різних трав.

Сильно не переохолоджуватися, завжди тримати в теплі поперек.

Бабусині рецепти

Для того, щоб розчинити каміння у жовчному міхурі, наріжте тоненькими пластинками цибулину і залийте 4 ст.л. оливкової олії. Додайте 150 г води та 40 г несолоного свинячого смальцю, варіть 10 хвилин, помішуючи.

Пийте суміш гарячою декілька вечорів підряд. Через дві години після прийому ліків слід випити 1/2 склянки відвару кори крушини (2-5 г подрібненої кори залити 2/3 склянки води, довести до кипіння, настояти в прохолодному місці 4-5 годин, процідити). Таке лікування слід проводити протягом року.

Володимир БЕРСЕНЄВ


*

Дизайн Валентин Iванов