Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Очі в небезпеціУсім відомий вислів: «Берегти, як зіницю ока». Погляньмо, як ту зіницю бережуть у нас, в Україні. Не в переносному, а у прямому розумінні.

Уже кілька років на ринках, у підземних переходах, просто на вулицях продаються сонцезахисні окуляри. Велика кількість їх і різноманіття вражають. Це вабить людей, особливо молодь, навіть дітям приміряють блискучі різнокольорові «іграшки». І не знають не відають безтурботні люди, яка на них чатує небезпека. Купуючи на «розкладках» темні окуляри, ви ризикуєте зашкодити своїм очам. Від сонця, тобто від ультрафіолетових променів, оті цяцьки практично не захищають. Вони не сертифіковані і не ліцензовані Міністерством охорони здоров’я. У більшості випадків неможливо визначити країну-виробника, назву фірми не вказано. Створюючи видимість затемнення зображення, такі окуляри вільно пропускають ультрафіолетове проміння в глибину ока (у темряві зіниця розширюється), що може спричинити опік сітківки. Інша річ — скляні окуляри, вони затримують до 100 відсотків ультрафіолету, але ж отой «ширужиток» виготовляється виключно з пластику. За кордоном такий мотлох продають по долару за десяток, а то й дешевше, у нас же — по 10 гривень за одні дитячі окуляри і по 30 гривень (часом і дорожче) — за дорослі.

Колір теж має значення. Навіть якщо окуляри фірмові, якісні, перевагу слід надавати коричневим і сіро-зеленим тонам. Окулісти категорично не радять сині, голубі, фіолетові — кажуть, що можна зіпсувати зір за один сезон, навіть «надбати» ранню катаракту (скаламутнення кришталика).

В Україні спостерігається неухильне поширення очних захворювань, надто серед дітей. Поза сумнівом, свій внесок зробили тут і продавці «сонцезахисних» окулярів. Пройшовши в центрі Києва по кількох магазинах «Оптика», я переконався, що в жодному з них не визначити здатність затримувати ультрафіолетове проміння окулярами, купленими мною на вуличному лотку. В Управління із захисту прав споживачів надходить дедалі більше скарг від громадян, котрі носили такі окуляри: перед очима все розпливається, болить голова. Викиньте, люди добрі, свою покупку і ніколи більше й близько не підходьте до таких лотків. Бізнес пощади не знає! І, на жаль, є кому його дозволяти, але немає кому заборонити, навіть якщо ця діяльність становить незаперечну загрозу нашим людям, насамперед — дітям.

Якщо ви дбаєте про своє здоров’я і здоров’я своїх дітей, купуйте оптику тільки у спеціалізованих магазинах, де товар сертифіковано і ліцензовано, де є про це відповідні документи. Ліпше вже взагалі не носити окуляри «від сонця», аніж наражатися на таку страшну небезпеку, як утрата зору. 

Від редакції. Нещодавно, а саме в середині червня, в Києві сталася пригода. До міліції звернувся громадянин, який повідомив, що після купівлі на столичному ринку «Троєщина» сонцезахисних окулярів у нього почалися серйозні проблеми із зором. Співробітники Управління державної служби боротьби з економічними злочинами закупили кілька партій таких окулярів на тому ж ринку і відправили на експертизу. Висновок не забарився: ця продукція не відповідає стандартам, а її використання може завдати шкоди здоров’ю. На підставі цього висновку правоохоронці «прикрили» діяльність цієї торговельної «точки» і вилучили 80 тисяч окулярів із логотипами відомих марок: «Адідас», «Шанель», «Діор», «Крістель», «Кайді», «Ферре», «Полароїд» за ціною 20-30 гривень. Усю партію оцінили у більш як 1,3 мільйона гривень. Документів про походження товару та його якість у продавців, певна річ, не виявилося.

Треба думати, на останніх чекає покарання згідно із законом. 
 

Отже, лікар має цілковиту слушність: купувати окуляри (будь-які) треба лише в магазинах «Оптика», а не на шахрайських «розкладках». 

Станіслав КРИКУНОВ, лікар.


*

Дизайн Валентин Iванов