Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Правила прості, та вартують дорого. Хвороби з власних рук


 


Аби уникнути інфекції, потрібні лише вода і мило

В одній із спортивних секцій наприкінці минулого року відразу троє підлітків захворіли на вірусний гепатит А. Звідки взялася ця інфекція серед фізично здорових хлопців-боксерів – почали з’ясовувати працівники Личаківської районної санепідемстанції м. Львова.

Як розповіла лікар-епідеміолог Ольга Чудінова, під ”підозру” потрапили навіть боксерські рукавички, якими користувалися молоді спортсмени, позаяк ця недуга належить до так званих захворювань брудних рук. Вірус дуже легко передається в період інкубації від хворої людини до здорової, якщо після туалету інфікований не помив рук і користувався спільними предметами. Боксерські рукавички було амністовано, а ось брудні руки, якими хлопці бралися за пляшку води і з якої пили всі підряд, привели їх на лікарняне ліжко з діагнозом ”хвороба Боткіна”.

Запам’ятався ще один прикрий випадок, коли у Бродівському районі прямо з весілля гості потрапили в інфекційну лікарню з сальмонельозом. І сальмонела потрапила з неретельно помитих рук весільної господині у святкові страви... Таких прикладів можна наводити безліч. Найприкріше, що існує величезна кількість хвороб, які ми отримуємо саме… з власних рук: черевний тиф, холера, дизентерія, сальмонельоз, бруцельоз, хвороба Боткіна, ентеробіоз, ротавірусна інфекція тощо – всіх не перелічити.

Перебуваючи у громадських місцях (у транспорті, поліклініці, магазині тощо), ми беремося за клямки, торкаємося поручнів, билець, прилавків і при цьому збираємо на свої руки патогенні бактерії, які «приносимо» додому або, ще гірше, можемо проковтнути разом із купленою на вулиці булочкою. Санітарні лікарі, гігієністи, інфекціоністи постійно наголошують, що багато інфекційних захворювань – це хвороби «брудних рук».

Особливо треба оберігати від інфекцій малюків. Як говорить завідуюча кафедрою дитячих інфекційних хвороб Львівського національного медичного університету професор Агнета Мостюк, чим менша дитина, тим вона вразливіша. На жаль, в інфекційних лікарнях часто з тим же сальмонельозом лежать дітки,

в яких мами не якісь там бомжі-п’янички, а виглядають досить респектабельно, однак елементарних санітарних правил не дотримуються самі і не вчать цього своїх дітей. Для того, щоб руки постійно були чисті, говорить Агнета Іванівна, потрібні три речі: вода, мило і усвідомлення того, що руки треба мити регулярно. Без такого усвідомлення ми не досягнемо санітарно-гігієнічної культури. А. Мостюк вважає, що активнішу пропаганду на цю тему повинно проводити наше телебачення. Чому б, наприклад, не назнімати мультиків, які б привчали дітей до гігієни.

Дитині потрібно пояснити, що руками вона бере різноманітні предмети — олівці, ручки, книги, зошити, м’ячі, іграшки, гладить тварин (кішок, собак), береться за дверні ручки, торкається різноманітних предметів (клямок, ланцюжків, гачків тощо) у туалетних кімнатах. На всіх цих предметах є бруд, часто не видимий для очей, і він залишається на шкірі пальців. Якщо брати немитими руками продукти харчування (хліб, яблуко, цукерки), цей бруд потрапляє спочатку в рот, а потім в організм. З брудом передаються різноманітні недуги від хворої людини здоровій. Тому потрібно мити руки перед їдою, після туалету, після іншого забруднення (прибирання приміщень, робота в городі, гри з тваринами) та перед сном. Цілком неприпустимо брати пальці в рот. Саме чере цю шкідливу звичку малі діти найчастіше заражаються гостриками.

З раннього дитинства необхідно привчати дівчаток та хлопчиків обов’язково користуватися носовичком. Вони повинні знати, що під час кашлю та чхання з бризками із носоглотки виділяється велика кількість мікробів, і якщо не користуватися хустинкою, то відбувається зараження навколишніх. Крім того, якщо дитина не має носової хусточки, вона втягує в себе те, що виділяється з носа, і ковтає, що вкрай шкідливо. Дитина повинна мати окремі носовички для носа і для очей (особливо під час застуди), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа в очі і навпаки. Це небезпечно, тому що інфекція з хусточки може потрапити на очі, шкіру, губи, в рот, викликаючи такі захворювання, як кон’юнктивіт, герпес, стоматит тощо. Діти повинні знати, що не можна витирати ніс пальцями, терти руками очі... А батьки повинні бути взірцем для своїх нащадків.

Обурливо і цілком неприпустимо бачити, коли дорослі люди плюють і сякаються «у два пальці» на вулиці, а потім витирають брудні руки об одяг або навколишні предмети!

Діти часто забувають або не хочуть носити в школу взуття на зміну, а вчителі вимагають знімати вуличні черевики. Виникають непотрібні проблеми. А цього можна було б уникнути, якби учні твердо засвоїли: бруд, що заноситься разом із взуттям, залишається на підлозі, висихає і перетворюється в пил. Мікроби, що знаходяться в ньому, потрапляючи в організм під час дихання, через брудні руки можуть викликати захворювання органів дихання, туберкульоз легенів, алергії, кишкові і шкірні недуги.

Так само школярі, підлітки повинні знати, що, відвідуючи комп’ютерні зали, сідаючи за клавіатуру, якої торкалося безліч рук (а хто дасть гарантію, що вони були миті і нічим не заражені!), також ризикують підчепити одну з багатьох хвороб ”брудних рук”.

Справедливості ради треба сказати, що не завжди є можливість помити брудні руки. Нещодавно їхала мукачівською електричкою зі Львова, потяг був переповнений гірськолижниками, туристами, але ні у вагоні першого класу, а тим паче третього – в умивальнику не було води. І це при такій кількості народу! Хто мав вологі серветки, той і рятувався саме ними. Дехто брався за клямки туалетів паперовими серветками. Ну а у більшості, я впевнена, їх і не було! І як за такого сервісу не підчепити якоїсь хвороби брудних рук. Або відразу цілого їх букета.

Людмила ПОЛЕВСЬКА
*

Дизайн Валентин Iванов