Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Псевдодієтичні продукти
Йогурти і сирки

Вони смачненькі, в гарненьких упаковках, допомагають травленню, в них кальцій, а ще вони такі «легкі», що напевно можна їсти скільки захочеш!

Насправді. Тиждень на йогуртах і сирках — а в тілі легкості не додалося. Потім, з’ясовується: у вершкових йогуртах 8% жирності. У одній банці — 150 ккал. З’їсти 10 штук — денна норма калорій. В той же час, 0,3% йогуртів часто невиразні, крохмалисті і віддають жувальною гумкою.

Вибираємо «золоту середину» — молочні продукти жирністю 1,5-2,0%, без ароматизаторів і добавок. Термін придатності не повинен перевищувати 7-10 днів, інакше про молочнокислі бактерії марно говорити. Щоб перекушування було ситним, заїдайте молочні продукти складними вуглеводами — зерновими хлібцями, наприклад. 


Мюслі

З’їдена на сніданок «сира каша» з вівсяних пластівців, горішків і сухофруктів — корисна і енергетична їжа, так стверджує реклама.
Насправді, необроблені пластівці далеко не кожен зможе впихнути в себе за сніданком — навіть з ідейних міркувань. Та і навіщо це потрібно, коли є смачні обсмажені мюслі — з медом, цукатами, шоколадом! Вони так апетитно виглядають в тарілці, так чудово хрустять в роті! Словом, відчуйте різницю. І в плані калорійності — теж. Якщо в суворих, необроблених мюслі калорій як у вівсянці — близько 300 ккал на 100 грамів, то в обсмажених з наповнювачами — 400, а то і усі 500 ккал.

Якщо не подобаються сирі пластівці, їжте оброблені, але не обсмажені в олії. Кращі добавки — горіхи і родзинки. Цукати і кокосові скибочки дуже калорійні. Кращий супровід — молоко або йогурт, щоб зрівноважити вуглеводи легкозасвоюваним білком.


Газована вода «лайт»

Навіщо п’ємо. На телеекрані дівчина 90-60-90 п’є газовану воду «лайт» в оточенні молодих людей. І відразу ясно: у неї не просто так ноги стрункі від вух. Терміново дайте і мені чарівної води, і побільше!

Насправді калорійність напоїв «лайт» знижується за рахунок заміни цукру іншими підсолоджувачами. Найчастіше, аспартамом, а це речовина сумнівної користі. Декларується виробниками як нешкідлива, але при незначному нагріванні розкладається на «запчастини», одна з яких — формальдегід. Це, звичайно, крайнощі: у літрі полегшеної газованої води не більше 50 міліграма аспартама; щоб отруїтися, людині треба випити мінімум бочку.

А ще вуглекислота активно подразнює стінки шлунку і кишечника. Підсилює апетит. Кавовмісні напої (кола і енергетики), навпаки, тимчасово пригноблюють апетит, що теж може привести до дисбалансу. Осушила 0,5 літра, пропустила обід, організм скривджений, і наступного разу відкладає з їжі більше жирку як НЗ.

Рацпропозиція. Якщо і пити газовану воду, то в невеликій кількості і після їжі, на повний шлунок.


Соки з пакетів

Навіщо п’ємо? Тому що смачно. А ще віримо — нам це дуже-дуже потрібно. Адже що таке соки? «Кров», що біжить по жилах мегакорисних яблук, апельсинчиків, томатів.

Насправді. Від ягід-фруктів-овочів у багатьох соках тільки і залишається, що картинка на упаковці. Ні вітамінів, ні клітковини. Зате простих вуглеводів — у надлишку. Літр соку — це в середньому 500 ккал. Звичайно, є соки, у складі яких немає цукру. Зате є фруктоза або інші підсолоджувачі.

Отже, вибирайте, по-перше, ті, у складі яких немає консервантів-фарбників. По-друге, надавайте перевагу збагаченим вітамінами (з цієї точки зору, до речі, непрозорі пакети кращі за скляну тару — вітаміни руйнуються під впливом світла). По-третє, купуйте соки не освітлені, а з м’якоттю — в них хоч клітковина є. І не пийте соки натщесерце, інакше дуже швидко захочеться їсти.


*

Дизайн Валентин Iванов