Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Здорові поради


Правда про хропіння


Люди часто хропуть. І ще невідомо, кому гірше: тому, хто чує хропіння, чи тому, хто хропе.

ЩО ТАКЕ ХРОПІННЯ?

У людини є багатофункціональний орган - ніс. У ньому вдихуване в легені повітря очищається від пилу. Узимку частково підігрівається. Носове дихання більш глибоке й ритмічне. Людина завжди й усюди повинна дихати носом. Під час сну теж. В автомобіля також є "ніс". Це фільтр повітряного очищення, який ніколи не відключають. А от у людини ніс часто відключається, і повітря, не очищене від пилу, потрапляє в легені через рот. Наяву ми контролюємо дихання. А під час сну...
Хропінням людину наділила природа. Для цього в глибині ротової порожнини є верхнє м'яке піднебіння з піднебінним язичком і нижнє м'яке піднебіння. Під час вдиху хропіння видає верхнє м'яке піднебіння, під час видиху - нижнє. Ці звуки (хропіння) й сповіщають нас про те, що в людини дихання носове переключилося на ротове.
Хропіння - це не хвороба і не шкідлива звичка. Це звуковий сигнал низької частоти, неприємний на слух (щоб розбудити сусіда), і сигналізація "SOS".

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ, ЩОБ ПОЗБУТИСЯ ХРОПІННЯ?

Треба з'ясувати його причину. А нею може бути:
1. Закладений ніс. Тоді доводиться дихати ротом. Ротове дихання - резервне.
2. Ситна вечеря, часто з уживанням спиртних напоїв і палінням, безпосередньо перед сном. У цьому разі хропіння буває голосним. Іноді від власного хропіння людина прокидається, потім знову засинає і знову хропе. Хропіння може тривати години чотири. Людина переходить на ротове дихання, тому що воно, порівняно з носовим, більш продуктивне. У шлунку багато їжі, її необхідно терміново перетравити. Потрібна велика кількість кисню. Розбудити й покласти на бік - не допоможе.
3. Сильна фізична втома, високий вміст у крові вуглекислоти. Для відновлення м'язової системи й видалення вуглекислоти з крові треба багато кисню. От і включається ротове дихання, як більш продуктивне, ніж носове. Хропіння триває години три.
4. Голова на високій подушці. У людини під час сну відвисла нижня щелепа, рот відкрився, і вона захропіла. У цьому разі краще спати на низькій подушці або на боці.
5. Батьки з дитинства не привчили спати із закритим ротом. Людина дихає ротом тому, що повітря, як і електрика, йде шляхом найменшого опору. Такі люди можуть хропіти потихеньку, але всю ніч.
З описаного вище випливає, що основна причина хропіння - порушення правил дихання. А ще те, що людина просто не підготувалася до сну.

ОТЖЕ:

* Як тільки ви відчуєте, що хочете спати, закрийте рот "на замок". Тобто стисніть зуби і зімкніть щільно губи. І саме так спробуйте заснути.
* Якщо вночі, прокинувшись, ви відчуєте, що у вас рот відкритий, знову закрийте його "на замок". І так до ранку щоночі. Поки одного разу, прокинувшись уранці, ви не побачите, що ваш рот закритий. На це піде зо два тижні. Але це необхідно: ви тренуєте м'язи тримати нижню щелепу у верхньому положенні. Надалі доведеться стежити за собою.
* Намагайтеся не наїдатися на ніч.
* Якщо ви курите або вживаєте ввечері алкоголь, простежте, щоб ваше застілля закінчилося години за дві-три до сну.
* Варто частіше чистити свій диван чи ліжко, щоб позбутися пилу, і під голову краще покласти низьку подушку.

Спокійного всім сну!

 


*

Дизайн Валентин Iванов