Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Ділові поради


Мистецтво спілкування


Що сказати, щоб бути почутим? Що зробити, щоб бути побаченим? Як сподобатися потенційному клієнту? Відповідям на ці запитання Дейл Карнегі присвятив усе своє життя, пишучі наукові роботи. Ми ж візьмемо на озброєння його доробок, але спробуємо вкластися на одну сторінку... 

Почнемо з того, як сподобатися людині. Римський поет Сиріус говорив: "ми цікавимося людьми тоді, коли вони цікавляться нами." Отже, правило номер один: цікавтеся людьми і їхніми проблемами. Якщо ви хочете отримати допомогу, спочатку допоможіть самі.

Правило номер два: усміхайтеся. Кожному приємно зустрічати усміхнену людину, про неї рідко думають погано. Спілкуючись з людиною, звертайтеся до неї на ім’я. Адже, якою б чарівною не була ваша усмішка, якщо ви не пам’ятаєте ім’я та прізвище співрозмовника, це його образить і він навряд чи буде спілкуватися з вами в майбутньому. Увага до співрозмовника — це те, що імпонує йому у будь-якому разі. А якщо ви заговорите саме про те, що цікавить людину, вона відкриється і не буде ставитися до вас з недовірою. І, нарешті, поважайте переваги інших людей. Ще Ларошфуко казав: "Якщо Ви хочете мати ворогів — намагайтеся показати їм, що ви кращі за них. Але якщо Ви хочете мати друзів — дайте їм можливість показати їхні переваги".

Але привселюдно визнавати свої недоліки — це теж не вихід. Дуже часто ми припускаємося помилок, які нівелюють можливість ефективного спілкування. Сподобатись людині — це одне, а от змусити її прийняти твої погляди — річ набагато складніша. Для якої існує кілька простих правил:

Уникайте суперечок. Будь-яких.

Ніколи не кажіть людині прямо, що вона не права. Утримуйтесь від прямого висловлювання своєї думки, що суперечить думці співрозмовника.

Якщо Ви самі не праві визнайте це в категоричній формі. Це налаштовує опонента на дружній тон.

Змусьте людину відповідати "так" на початку розмови. Не давайте співбесіднику можливості сказати ні. Людина не любить змінювати думку. Якщо опонент погодився з Вами у 9-ти випадках, то, скоріше за все, погодиться і в 10-му.

Дайте людині можливість розповісти про свої успіхи, а не вислуховувати про Ваші.

Починайте розмову тільки з дружнього тону.

Дайте людині можливість відчути, що Ваша ідея належить їй.

Дивіться на все очами співрозмовника. Ставте собі запитання, чому і нього може виникнути бажання зробити це.

Ставтеся з розумінням до ідей і бажань людини. Кажіть: "Як би я був на не Вашому, я б вважав так само".

Покажіть, що прийнявши Вашу позицію, людина зробить чесно і благородно.

Правда має бути показана цікаво, наглядно, рішуче.

Найефективніший спосіб змусити людину зробити будь-що — це викликати в неї прагнення до змагання. Але іноді буває так, що людина вже має свою чітку позицію щодо теми вашої розмови. В неї на все є свої обґрунтування, свої відповіді. Як в такому разі схилити людину на ваш бік, змінити її думку і при цьому не спровокувати у неї обурення і образи? Для цього є 8 кроків, які приведуть Вас до бажаної цілі. Почніть розмову з похвали і щирого захоплення цією людиною та її досягненнями. Не говоріть про помилки співрозмовника. Принаймні прямо. Перш ніж критикувати якісь думки людини, вкажіть на власні помилки. Це надасть розмові більш дружній тон. Запитання, які Ви ставите людині мають бути на кшталт, "Як Ви гадаєте, може так буде краще?" Дайте можливість співрозмовнику зберегти свою репутацію. Не кажіть, що він дурний, скажіть, що він повівся необачно. Для того, що згладити його образу. Віддайте йому якусь свою ідею. Змусьте його повірити, що саме він був її автором. Це зіграє вам на користь. Адже, від власних ідей люди рідко відмовляються. Покажіть, що будь-який недолік може бути з легкістю виправлений.

Арина Левіна


*

Дизайн Валентин Iванов