Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Ділові поради


Новини шкодять здоров’ю тіла та психіки


Всі ми звикли читати новини. Короткі і легкі для зрозуміння, вони, на кшталт льодяників, самі заскакують нам у рот. Однак кореспондент Рольф Добелла (Rolf Dobelli) переконує, що вони дуже й дуже шкодять нашій психіці. І ось чому.

ЗМІ здебільшого годують нас маленькими ласими шматочками банальностей, які не спонукають нас мислити. Вони просто засмічують наш мозок — так, як і зайві кілограми наш організм. То чому ж, на думку Рольфа, новини читати небезпечно?

Новини вводять нас в оману. Візьмемо конкретний приклад: уявіть собі ситуацію, коли машина врізається в міст і міст руйнується. На чому зосередять увагу ЗМІ? — На машині. Вони розповідатимуть про водія, те, як і куди він прямував, вижив чи ні. Але не це головне! Головне те, що МІСТ розвалився. Адже, ймовірно, існує варіант того, що й інші мости розваляться, і не в результаті аварії, а в результаті перенавантаження… Все це в сукупності призводить до того, що в наша свідомість формується викривлено, одні речі ми переоцінюємо, інші — недооцінюємо.

Новини нічого нам не дають. В середньому людина читає по кілька тисяч новин протягом року. Однак задумайтесь над тим, чи допомогли ці новини вам прийняти якесь важливе рішення, яке стосується роботи, сім’ї, кар’єри, дітей тощо. Навряд чи…

Новини нічого нам не пояснюють. Вони надто поверхневі, і не дають уявлення про ті повільні, але масштабні зрушення, які й керують нашим світом і його змінами.

Новини шкідливі й на фізичному рівні. Виконуючи роль збудника лімбічної системи та наганяючи певну паніку, вони провокують викиди глюкокортикоїду (кортікола), що виводить з ладу імунну систему та гальмує обмін гормонів росту. Результат — хронічний стрес, проблеми з травленням, уразливість до інфекцій тощо. А також страх та агресія.
Новини є причиною когнітивних помилок. Яскрава ілюстрація — слова Уоррена Баффета: «Найкраще у людей виходить інтерпретувати нову інформацію так, щоб зберегти в цілості попередні висновки».

Новини не дають нам думати, адже мислення вимагає концентрації. А новини створені спеціально для того, щоб нас відволікати. Їх можна порівняти з наркотиками, вони тренують наш мозок сприймати інформацію поверхнево та без роздумування. Вони пожирають наш час — мінімум півдня на тиждень. Новини перетворюють нас на пасивних осіб, переповнених сарказму та цинізму.

 

 

 

 


*

Дизайн Валентин Iванов