Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Фітотерапія


ВОЛОШКА


Справді, народна медицина з давніх давен пропонувала хворим із серцевими набряками та за сечокам’яної хвороби відвари, настої квітів волошки як засіб, що регулює солевий обмін, сечогінний. Ліки з синьої волошки особливо радили хворим з хронічними запальними процесами нирок, сечовивідних шляхів, тобто у разі нефритів, пієлонефритів, циститів. 

Часто відвари та настої давали у випадках захворювань печінки, зокрема гепатиту. Тобто тоді, коли є застійні явища в печінці, від чого вона збільшується. Жовчогінні, протизапальні та спазмолітичні властивості рослини використовуються також за дискінезії жовчних шляхів, холециститу, холангіту.

Народна медицина застосовувала настої волошки синьої для лікування очей — кон’юктивітів, ячменів. Такий самий настій тамує зубний біль. Допоможе волошка швидше загоїти рану, треба лише прикласти до неї подрібнене листя рослини.

Волошка — це ліки, які в наших прабабусь, як кажуть, завжди були під рукою. Захворіє дитина на коклюш — мати їй дає попити настою. Це прекрасний засіб од застуди, особливо кашлю. Полегшували волошки стан хворих за малярії, жовтухи, навіть сухот.

Відваром квітів жінки лікували білі. Комусь, можливо, допомагають інші рослини, а комусь — саме волошки.

У суміші з кропивою, нагідками, хвощем та чередою волошками лікували фурункули (чиряки) та вугрі.

А примочки і власне волошки — прекрасний косметичний засіб для шкіри з розширеними порами.

Як же готують настої? Чайну ложку віночків квітів заливають склянкою окропу і настоюють 20-30 хвилин.

Особливо зауважу: необхідно вживати розумні малі дози відвару. Приміром, для поліпшення травлення корисно пити настої по столовій ложці тричі на день за 30 хвилин до вживання їжі. Гіркоти, які містяться в квітах, діють тонізуюче на систему травлення. В інших випадках цієї дози також достатньо. Допускається ще четвертий прийом — перед сном. Волошки уже зараз милують око. Але для виготовлення ліків їх збирають у липні. І робиться це так: висмикують лише крайові віночки, сушать у затемненому, добре провітрюваному приміщенні, аби зберегти синій колір і не втратити біологічно активних речовин. З квітів виготовляють також настоянки на горілці.

Тобто, поза сумнівом, волошка синя надзвичайно корисна для людини рослина, допоможе їй бути здоровою і гарною.

Наталя Земна


*

Дизайн Валентин Iванов