Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Фітотерапія


ДИВИНА ГУСТОКВІТКОВА


Ця чудодійна рослина з давніх давен користувалася популярністю в народній медицині (інші назви: коров’як скіпетроподібний, дивина скіпетроподібна). Для виготовлення ліків використовують квіти. Збирають лише віночки з тичинками, висмикуючи їх із чашечки. 

Аби зібрати квіти, не потрібно вставати дуже рано. Бо заготовляють їх після того, як спаде роса, у сонячну погоду, бажано в першій половині дня, бо квітка тримається лише один день. Квіти, які вже опали, лежать на землі, не мають цілющої сили. Отже, зірвані квітки коров’яка (без зеленої чашечки) відразу висушують або роблять з них ліки.

Коров’як скіпетроподібний, а також коров’як звичайний (ведмеже вухо, царська свічка) використовували для лікування слизистих оболонок верхніх дихальних шляхів, робили полоскання — в разі простуди, ангіни. Відваром лікували коклюш, бронхіт, бронхіальну астму, застосовували у випадках емфіземи чи запалення легенів. Щоб приготувати відвар, треба чайну ложку подрібнених квітів заварити склянкою окропу, настояти. Дорослим приймати по чверті склянки чотири рази на день, дітям по столовій ложці.

Приймають коров’як, коли хвора печінка чи селезінка, корисний він у випадках порушення функцій підшлункової залози, а також запалення слизистої шлунка (катарі). Для лікування цих хвороб треба приготувати чай: столова ложка квітів на півлітра окропу. Випити впродовж дня за три прийоми.

У народі чаєм з квіток коров’яка лікували хворобливе (патологічне) похудіння, яке пов’язане з порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту.

Настоянка з квітів коров’яка — ефективний знеболювальний та протизапальний засіб у випадках ревматизму, артриту, артрозу. На запалені суглоби кладуть компреси. Щоб приготувати настоянку, сто грамів квітів заливають 0,5 л горілки, настоюють 21 день, щодня збовтуючи пляшку. Компреси (або змащування хворих суглобів) можна робити й з густого відвару: дві столові ложки сировини на склянку води.

Коров’як виявляє пом’якшувальну, відхаркувальну, протиспазматичну дії, тамує біль, зменшує судоми, набряки тканин.

Порошок квітів використовують для присипання ран, тріщин (попередньо змазати морквяним соком). Квіти входять до складу грудних чаїв.

Росте рослина майже по всій Україні на відкритих місцях, схилах, луках. Цвіте у червні— серпні. Тож не полінуйтеся і зберіть цілющі квітки дивини.

Наталя Земна


*

Дизайн Валентин Iванов