Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Фітотерапія


СОНЯШНИК


Нині важко собі уявити сільське подвір’я без соняшників. Схожий на маленьке сонечко, й назву таку одержав саме через цю схожість. Батьківщина соняшника — американський континент. До Європи його завезли іспанці 1510 року і висадили в Мадрідському ботанічному саду як декоративну квітку. На територію Російської імперії, до якої входила Україна, соняшник потрапив наприкінці сімнадцятого століття і знову в якості декоративної квітки. Чудовий клімат, українські чорноземи пішли на користь рослині, поступово корзинки його ставали більшими, збільшувалося і насіння. 1779 року в Академічному часописі з’являється стаття “Про приготування олії з насіння соняшника”. А 1794-го академік В. Севергін вже пише, що соняшникова олія загоює рани. Та, мабуть, ще довго залишався б соняшник лише квіткою, якби не кмітливість кріпака графа Шеремет’єва — Бокарєва. Він посіяв 1829 року у своєму городі соняшник. Коли насіння достигло, вирішив на ручній маслобійці збити його. І на свою радість одержав дуже гарну і смачну олію. Приклад Бокарєва набув поширення. 1833-го — збудована перша олійниця. А вже 1835 розпочався експорт олії. 

Народна медицина також не обійшла увагою цю рослину. Вважається, що ліки з соняшника мають спазмолітичну та відхаркувальну дію. Соняшникова олія діє як послаблювальний, пом’якшувальний та жовчогінний засіб. Рафінована соняшникова олія застосовується від холециститів, холангітів, гіпомоторної діскінезії жовчного міхура, жовчо-кам’яної хвороби (по чверті склянки соняшникової олії випивають зранку натщесерце, а потім лягають на правий бік, щоб виділилася жовч).

Використовують соняшникову олію і для лікування та профілактики атеросклерозу. Народна медицина широко використовувала соняшник також у разі малярії, ревматизму, спазмів бронхів, коклюшу, від коліків шлунку і кишковика, жовтяниці, опіків, екземи, лікували ним рани.

Для того, щоб позбутися геморою, паряться над відваром кошиків соняшника.

Щоб вилікувати коклюш, готували такі ліки: 2-3 ложки насіння соняшника заливали 0,5 л підсолодженої води, відварювали, поки не залишиться 400 мл, проціджували й пили по 15-30 мл тричі на день. А настій крайових (язичкових) квіточок соняшника (одна столова ложка на 250 мл окропу випити за чотири прийоми за день) поліпшує апетит, знімає спазми шлунка, кишковика.

Якщо турбують спазми бронхів чи коліки в животі, варто приготувати відвар із корзинок соняшника (20 гр. на 0,5 л води, пити по 15 мл тричі на день).

Від атеросклерозу допоможе соняшникова рафінована олія (приймати по 15-30 мл вранці натщесерце за 30 хвилин до їжі).

Якби соняшниковий цвіт вживали з метою лікування, то ніхто б не знав, що таке затяжний головний біль, мігрені, шлункові коліки. У таких випадках п’ють настій квітки соняшника.

Щоб полегшити стан хворих на рак (усіх видів), готують такі ліки: дві частини квітів соняшника, по одній частині мати-й-мачухи, нагідок заварюється. Пити по 100 гр. тричі на день за 30 хвилин до їжі впродовж двох місяців.

За цукрового діабету допоможе насіння соняшника. Дві столові ложки насіння залити 500 мл води, кип’ятити 20-25 хвилин на малому вогні з відкритою кришкою. Настояти годину. Випити за три рази (за півгодини до вживання їжі).

Ще один рецепт допоможе вимити солі. Тобто допоможе хворим на остеохондроз, тим, у кого діагностується пісок, камінці у жовчному міхурі, нирках. Він же добре допомагає у разі атеросклерозу судин. Отже, 200 грамів коріння соняшника залити трьома літрами води, кип’ятити годину, потім настояти дві години. Процідити. Приймати 1,5 літра настою в день, випиваючи маленькими дозами упродовж дня.


*

Дизайн Валентин Iванов