Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Фітотерапія


“НЕСПРАВЖНЯ ЯГОДА“ — КАВУН


Історія кавуна сягає давніх часів. Відомий мандрівник Д. Лівінгстон писав, що всі звірі, від слона і до миші, знають і цінують цей дар природи — смугасті плоди, наповнені водою. Високо цінували кавун китайці. У них навіть було свято — день кавуна. На території нашої країни ця “несправжня ягода“ з’явилася у XVII столітті. 

Віддавна відомо, що у кавунах багато фруктози, яблучної та лимонної кислот. Пізніше довідались, що плід містить пектини, які посилюють перистальтику кишечника та виводять холестерин з організму. В кавуні багато калію (більше, ніж у інших овочах та фруктах), необхідного для життєдіяльності людини. Отже, радять вживати кавун у разі нестачі калію в організмі, захворювання нирок та для відновлення діурезу. Нестача калію виникає за гіперфункції щитовидної залози, у випадках набряків та загального виснаження. Особливо потрібний калій після тривалих проносів, блювоти, рекомендується людям, схильним до пітливості.

Клітковину та сік пропонують для дієтичного харчування, особливо за ожиріння, оскільки він мало калорійний і водночас містить багато води, лужних речовин, заліза. Залізо засвоюється, тому радять вживати кавун дітям, вагітним жінкам та матерям, які годують немовлят.

Та це ще не всі лікувальні властивості кавуна. Завдяки наявності вітаміна С та фолієвої кислоти він діє протисклеротично. Отже, показний за атеросклерозу, а також гіпертонії, артритів, подагри.

Застосовують кавун від захворювань печінки, жовчного міхура, зовнішніх і внутрішніх інтоксикацій.

З лікувальною метою вживають не тільки м’якоть, а й шкоринки та насіння. Приміром, раніше з насіння робили “молочко“: розтирали їх у воді (1:10) і вживали як протиглистний засіб та у разі лихоманки. Аналогічну дію мають і шкоринки.

Допомагає кавун боротися з ниркокам’яною хворобою. Однак одразу застережу хворих: кавун показаний за уратних та кальцієвооксалатних солевих відкладень. Але буває так, що людина, не знаючи якого характеру в неї порушення солевого обміну, сама собі призначає кавунову дієту. І шкодить собі. Камені не вимиваються, а збільшуються. У такого хворого сеча виходить із різким зниженням концентрації.

Ще раз нагадаю: лікуватися, Чмити“ організм можна лише кавунами, для росту і достигання яких не застосовуються шкідливі речовини, які, накопичуються у плоді й викликають отруєння організму.

Отже, якщо ви впевнені, що куплений вами, чи вирощений кавун чистий, — то смакуйте на здоров’я.

Наталя Земна


*

Дизайн Валентин Iванов