Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Фітотерапія


КАШТАН КІНСЬКИЙ ЗВИЧАЙНИЙ


Минуло літо, і вітряного осіннього дня ми спостерігаємо, як, скинувши їжачкову сорочку, падають під ноги блискучі плоди каштана кінського звичайного. Гладесенькі кульки просяться до рук, і ми збираємо їх, щоб покласти у шафи і шухляди, аби там не затримувалась міль. 

Збираємо, бо знаємо, що каштан наділений цілющими властивостями. Зокрема, його цінують ті, в кого хворі ноги. Адже народною медициною доведено: настоянки з квітів і плодів каштанів лікують і тромбофлебіт, і розшарування сітківки ока.

Подрібнений плід каштана (разом із брунатною шкіркою) висушити, а потім потовкти, щоб вийшло борошно. Дві з половиною ложки цього борошна залити 0,5 л горілки, настояти два тижні. Пити, коли болить серце, коли болять суглоби, коли судомить, або, як кажуть, корчить ноги, коли слабне зір і перед очима туман або сітка, по 10—15 крапель чотири рази на день, тричі перед їжею, а четвертий раз на ніч, перед сном.

Таке лікування сприяє зменшенню набряків, усуває біль, поступово розсмоктує тромби. Навіть трофічні виразки, що виникають унаслідок варикозного розширення вен, під дією каштанових ліків починають загоюватися. Радять ці настоянки й тим, хто потерпає через геморой. Для тих, у кого хворі суглоби, артрит, ревматизм, артроз, можна зробити чудове розтирання, яке дуже швидко усуне запальні процеси. Для цього подрібнити 20 кожушинок каштанових плодів і залити 0,5 л горілки. Настоювати 21 день, щоденно збовтуючи. Настоянкою протирати хворі суглоби.

Або для розтирання і компресів приготувати горілчану настоянку з корою і квітками каштана.

Чоловікам, яким уже за сорок, можна робити дуже корисні напої, що підвищують потенцію, лікують статеву залозу. Візьміть дві каштанові шкаралупки, що так схожі на їжачка, подрібніть, залийте склянкою окропу і прокип’ятіть на маленькому вогнi 15 хвилин; настояти поки охолоне, процідити. Вживати по півсклянки двічі на день. Напій можна підсолодити.

Природу такого впливу каштанів пояснює наука. Завдяки наявності органічних кислот, вітамінів С, Е, А кров не так згортається, міцнішають стінки капілярів та вен, отже, усуваються причини утворення тромбів. Завдяки такій дії препаратів з каштанів, вони корисні і хворим на гіпертонію, тим, у кого підвищений вміст протромбіну в крові.

Ліки, виготовлені на основі листя й плодів каштана, взяла на озброєння й сучасна фармакологія. Наприклад, препарат «Ескузан» призначається хворим на тромбози, варикозне розширення вен, ускладнене виразками гомілки.

Народна медицина, яка вже давно звернула увагу на каштан, використовує його лікувальні властивості значно ширше. Зокрема, вважає придатними для цього всі частини дерева. Скажімо, соком із квітів каштана (по 5—10 крапель тричі на день) лікують розширення вен, геморой.

Помічено також, що відвар плодів допомагає позбутися глистів. А водні настої із кори вважають дієвими од проносів.

Відвари кори застосовували для лікування малярії, зменшення кислотності шлункового соку, нормалізації секреції жовчі.

За допомогою каштана намагалися навіть лікувати захворювання селезінки, бронхіти, спазми судин та різні кровотечі. Для цього брали кору гілок або підсмажені плоди, подрібнювали до порошкоподібного стану і робили відвари. Вони навіть були своєрідним замінником кави. Кави, зазначимо, цілющої, бо вона допомагала лікувати проноси, маткові кровотечі і навіть туберкульоз. Вареними плодами годували свиней, кіз, овець.

Існує і каштан їстівний. Але на наших теренах його можна зустріти хіба що в Криму та Західній Україні. Його плоди містять дуже багато крохмалю, цукрів, білків і смакують людям як у смаженому, так і у вареному вигляді.

Тож не пропустіть каштановий сезон.

Ми ж усі знову чекатимемо травневих днів, коли казковою красою зацвітуть каштани.

Бувайте здорові і красиві, як квітучий каштан.

Наталя Земна


*

Дизайн Валентин Iванов