Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Фітотерапія


Хурма — серцю допомога
Цієї пори так і ваблять до себе м’ясисті оранжеві з восковим нальотом плоди хурми. Цей східний плід (його батьківщина Китай) здавна поширився у країнах із субтропічним кліматом і завоював загальне визнання як смачний, дієтичний, придатний для приготування різних страв та напоїв і... лікувальний.

Така приваблива ягода, що хочеться її вкусити, однак буває, що аж дихання заб’є від терпкості в роті після першого ж куштування. Це — коли плоди недозрілі, їх смак можна поліпшити, якщо заморозити. А достигла хурма — це насолода, особливо сушена, тоді вона покривається цукровим нальотом і її вживають замість цукерок до чаю. Адже хурма відзначається багатим вмістом цукрів (глюкози та сахарози). Проте в ній виявлено і білки, жири, пектинові речовини, за поживністю вона прирівнюється до винограду і два-три плоди можуть вгамувати голод.

Нагадуємо, що американські дієтологи радять їсти більше жовтогарячого й оранжевого — це захист від раку, стверджують вони. Повною мірою це стосується й хурми, адже в ній у чималій кількості виявлено і каротин (майже стільки, як у гарбузах, перці, помідорах), і вітамін С та найнеобхідніші мінеральні елементи: мідь, залізо, марганець (це профілактика анемії). А ще йод, калій.

Калій живить м’язи серця, тому хурма корисна для профілактики та лікування хвороб серцевої системи. Слід ще врахувати, що серцю так само потрібна і глюкоза, яку теж постачає хурма, і рівень глюкози в крові при цьому не досягає критичного рівня, як це буває, коли споживають рафінований цукор. Ще такий факт: люди з вадами серця часто страждають від набряків, рятуються від них з допомогою сечогінних засобів, це виводить калій, послаблює серце. А хурма і калій постачає, і сама справляє сечогінний ефект. Отже хурма, курага, яблука — можуть певною мірою знизити потребу в деяких ліках або на певний час замінити їх. Буває, що до сечогінних виникає звикання, тоді на кілька діб треба запровадити такий раціон: з’їдати по 3-4 плоди на день, чергуючи їх з трьома 100-грамовими порціями гарячого молока, інші страви звести до мінімуму. Звикання минає.

Із сечею з організму виводяться зайві солі натрію, що допомагає роботі нирок. Це один плюс хурми, а другий той, що магній, котрий є в плодах, значно зменшує ймовірність утворення ниркових каменів. З лікувальною метою (якщо є набряки ниркового походження) теж пропонують вживати хурму та молоко (як описано вище), а з профілактичною — соковиті плоди. Хурму здавна приписували як дієтичний продукт у разі шлункових хвороб, вона й справді справляє бактерицидний ефект, зокрема згубно діє на кишкову паличку, золотистий стафілокок.

З огляду на позитивну дію хурми на всі найважливіші системи організму (серцеву, кровотворну, травну, сечогінну), її корисно вживати ослабленим людям, хворим після операцій.

І враз пронизала думка: хіба не краще купити дитині яскравий плід хурми, "їжу богів", як називали в давнину, замість такої пустої їжі, як чіпси, сухарики, кока-кола? Чи не кращим це буде батьківським подарунком? Відповідь давайте самі...

Оксана Щерба


*

Дизайн Валентин Iванов