Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі "Весела Абетка" - Для дітей України

Цікавинки


Цікаве про каву


З моменту появи кави у Європі про цей чудовий запашний напій було створено безліч міфів. Медики наввипередки переконували, що арабський напій стає причиною паралічу, імпотенції, викликаючи виснаження та стаючи причиною хворобливого схуднення. А, приміром, у Німеччині підкуплені журналісти писали, що кава — це сироп, виготовлений із сажі та огидного відвару зі старих чобіт.

В доповіді, написаній доктором Коломбо у 1679 році, вченим з Марсельського університету у Франції, стверджувалося: напій, який містить безліч обгорілих часточок, руйнує всю лімфу та висушує нирки. Ще він таїть загрозу для головного мозку, зневоднюючи його та висушуючи звивини. Окрім того, кава здатна відкривати усі пори людського тіла, перешкоджаючи таким чином тому, щоб до мозку потрапляли заспокійливі цілющі сили. В результаті в любителів напою неминуче розвиваються, за твердженням середньовічного горе-вченого, виснаження, параліч та імпотенція.

Торговці вином і пивом зуміли переманити на свій бік і церкву. Отримавши кругленьку суму, духовенство оголосило вживання нехристиянського напою смертельним гріхом, а перші кав’ярні визнали зборищем змовників та баламутів. Отож, як бачимо, для кожної епохи характерні свої міфи.

Про шкоду та користь кави люди сперечалися завжди. І ось одного разу, вирішивши вкінці-кінців покінчити з подібними дискусіями, шведський король Густав III, правління якого припало на кінець XVIII століття, наказав провести вельми цікавий експеримент.
В якості піддослідних було обрано двох братів-близнюків, засуджених до смертної кари. У зв’язку з експериментом їм замінили вирок довічним ув’язненням, але за умови, що одному з них декілька разів на день даватимуть велику порцію кави, іншому — чаю. Всі інші умови життя у них були однаковими. Слід зауважити, що досить-таки прийнятними як для злочинців, засуджених до смерті.

За станом здоров’я братів спостерігали два професори. Всі з зацікавленням очікували, хто ж з ув’язнених перший захворіє та помре, щоб нарешті встановити, який з напоїв шкідливіший — кава чи чай. Однак наперекір усім близнюки вмирати не поспішали. І сталося так, що спершу помер один професор, далі другий, короля вбили, а обидва піддослідні продовжували спокійнісінько пити щоденні смертельні дози чаю та кави. Першим у віці 83 років помер той брат, якому подавали… чай.

А один російський учений І. Мечников, який серйозно вивчав проблему довголіття, у своїй практиці зустрічав чоловіка, який протягом тривалого часу випивав до 40 чашок кави щодня, доживши при цьому до 114 років. Ясна річ, що зовсім не кава стала причиною його довголіття, і якщо б він не вживав цей напій у таких кількостях, то міг би прожити ще довше. Та як би там не було, цей факт є ще одним свідченням того, що шкоду від вживання кави дуже часто перебільшують.


*

Дизайн Валентин Iванов